TRIMED

Druhý příchod aneb Anděl Páně 2 se řadí mezi ovce a ne kozly!

Letošní vánoční pohádkový počin se totiž překvapivě vymyká kormutlivému osudu většiny “druhých dílů”

23. 12. 2016 15:00

Asi jen málokdo byl nějak obzvláště nadšen, když se vynořila zpráva, že televizní pohádka Anděl Páně se dočká pokračování, tentokrát však v plnohodnotně filmovém formátu a se značně navýšeným rozpočtem. Inu, rok se s rokem sešel, a já jsem nucen přiznat, že jsem výsledkem skutečně nemálo okouzlen.

Proč tu pěji takovou chválu? Anděl Páně 2 totiž krásně funguje. Půvabně prostý nápad zasadit děj, odehrávající se okolo andělsko-pekelnického dua ztvárněného Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem, do mikulášského období dodává dílu mírně absurdní ráz, který však působí až neodmyslitelně samozřejmě, a je dále rozvíjen jednak nečekaně přirozeně se odehrávajícími humornými scén kami, a jednak dějovými antagonisty - až mravokárně klišoidním velkokrejčím plnícím roli “kapitalistického vykořisťovatele” v podání, ve své roli nádherně oplzlého, Bolka Polívky a zlodějským mikulášským kolednickým gangem. Je sice pravda, že výše zmínění trpí jistou skicovitostí, ta je však kompenzována až nesmyslnou mírou zlovůle, která si vůbec nezadá s absurdní krutostí “záporáků” snímku Snowpiercer.

Když už byla řeč o vtipu - u původního Anděla Páně jsem se nemohl zbavit dojmu, že je tak nějak nešťastně rozdělen na nebeské “gagy” a vcelku běžnou pohádku. Pokračování se naštěstí tohoto nešvaru zbavilo a vtip si našel cestu i na zem. Všeobecně se Anděl Páně 2 na této frontě oproti svému předchůdci značně zlepšil. Je tu znát trochu větší důraz na dospělého diváka, vysvětlování ubylo a naopak přibylo humoru všeobecně. A jakého! Půvabně blasfemického! Tušíte-li navíc něco o svatých, byť i jen na elementární úrovni, užijete si film výrazně víc. Obzvláštní nadšenec pak může nalézat (ikdyž dost možná samovolně vzniknuvší) odkazy na některá teologická témata. Veskrze sympatickou věcí, kterou bych ještě rád zmínil, je také to, že křesťanské téma Anděl Páně 2 pojal citlivě a základy věrouky se ve filmu zrcadlí vcelku nenuceně. Anděl Páně 2 vám sice asi nezmění život, na druhou stranu je to neobyčejně příjemný film, který mohu jen doporučit. Věřím, že času s ním stráveném nebudete litovat.

Eduard Eck